Není to vlastně už nic moc šokujícího. V zemi, kde už i vysocí představitelé připouštějí, že korupce dobře prorostla do nejvyšších pater politiky, by bylo vrcholně divné, kdyby tak důležitý mocenský orgán, jako je policie, zůstal toho všeho ušetřen. Naopak – policie je jednou ze základních součástí celého systému. Dnes už nemá valný smysl ptát se, zda je více korupce ve státní správě, ve státních firmách, v policii nebo v justici, v regionech nebo na celostátní úrovni. Drobná korupce jednotlivců je už dávno docela druhotným problémem v porovnání se systémovou korupcí. Ta se nikdy neobejde bez širšího „týmu“ z různých oblastí moci a kromě politiků a úředníků jsou k ní potřeba specializovaní advokáti a často policie a státní zástupci. A není nahodilá, systematicky monitoruje velké toky veřejných peněz a promýšlí nejvhodnější způsoby, jak část peněz vyvést do soukromých rukou a část do pokladen politických stran. Na většinu měst, krajů, úřadů, obecních a státních firem je dnes přisáta nějaká takováto kvazimafiánská skupina, a podle odhadů tak ročně zmízí veřejné prostředky v řádech mnoha set miliard. Kvazimafiánská proto, že nejdrsnější zločinecké praktiky jako vydírání nebo vraždy jsou naštěstí většině těchto skupin cizí.

Některé skupiny, jako byl Berdychův gang a možná i nynější brněnský „Toflův gang“, jsou však mafiánské docela a neštítí se ničeho. Právě na nich jasně vidíme, proč systémová korupce zdaleka není jen problém ukradených peněz. Základním zájmem systémové korupce je odstranění všech možných kontrolních mechanismů – v policii stejně jako jinde. Kvazimafiáni tak otevírají dveře mafiánům opravdovým. Policejní prezident Lessy řekl k brněnské kauze, že policie těžce selhala. Den před razií však týdeník Respekt přinesl nové důkazy o tom, jak elitní policisté ukázkově postupovali tak, aby nezískali klíčové důkazy v kauze odposlouchávání Kristýny Kočí. V Lessymu dobře známé kauze policie evidentně někomu nadržuje – a na souvislost s tím, že Lessyho dosadili VV, lze jen těžko nepomyslet. Jenže kdo nechce v policii gangy, nesmí tolerovat ani štěnice.

EPS se proto nyní pokouší spolu s dalšími protikorupčními organizacemi dát dohromady sadu hlavních systémových opatření vůči státní správě, státním firmám, justici i policii, jejichž zavedení by zásadně zkomplikovalo systémovou korupci. Dokud nebudou taková zásadní opatření přijata, budou všechny proklamace o boji proti gangům v policii jen takové hezké řeči.

Jiří Boudal, EPS. Psáno pro Brněnský deník.